I november 2025 fick AC Bygg uppdraget av Åke Sundvall att utföra stomkomplettering och montage i 19 lägenheter på plan 12 samt Lokal 15 i Barkaby. Projektet omfattar bland annat ombyggnation där en lokal anpassas till bostäder i ett område med snabb utveckling.
Detta var vårt första uppdrag tillsammans med Åke Sundvall, och arbetet har genomförts med fokus på planering, kvalitet och effektivt utförande – viktigt i projekt med många parallella moment och tydliga tidplaner.
Utförda arbeten inom montage och stomkomplettering
I projektet har vi levererat UE-insatser inom stomkomplettering med flera montage-delar, inklusive:
- Köksmontage (montering av kök)
- Dörrmontage: montage av innerdörrar, tamburdörrar, ståldörrar och El-nischdörrar
- Listning
- Montage av duschhörn
- Montage av kommoder och spegelskåp
- Montage av sanitet och badrumstillbehör
- Materialleverans enligt överenskommelse
Tidsperiod
Arbeten i projektet utförs under januari–mars 2026.
Samarbete
Vi tackar Åke Sundvall och projektorganisationen för gott samarbete. AC Bygg arbetar som UE med tydlig kommunikation, ordning på plats och leverans enligt tidplan – med särskilt fokus på stomkomplettering, köksmontage och dörrmontage.








